Projektni i investicijski kontroling te procesni model kontrolinga
Utorak, 03.12.2024.
Zagreb
Četvrtak, 28.11.2024.
Opis:
Dostizanje i ispunjavanje strateških i operativnih ciljeva složeno je i neizvjesno. Neizvjesnost poslovanja stavlja pred menadžment i djelatnike pitanje: koje sve aktivnosti je potrebno provesti za uspješno rješavanje kompleksnih problema na sustavan način? Sustavnost metoda projektnog upravljanja i kontrolinga daje utemeljenu podlogu provedbi složenih zadataka kojima se provodi promišljena poslovna politika. Savladavanje složenih izazova je nužno povezano s planiranjem i provedbom projektnog pristupa rješavanja problema. Potrebno je u prvoj liniji prepoznati potreban opseg rješavanja željenog zadatka, a potom osigurati kontrolu provedbe postupaka kako bi i dostizanje poslovnog cilja bilo što sigurnije. U svakom poslovnom poduhvatu nužno je rješavati zadatke na dvije razine: onoj koja izvire iz samog sadržaja projekta i onog koja se tiče projektnog okruženja. I jedan i drugi skup zadataka te moguća odstupanja od planiranog valja sustavno pratiti, nadzirati i kontrolirati kako bi osigurali da konačno rješenje bude što bliže planiranom. Jedan od najvećih izazova u provedbi projekta je odabir pouzdanog alata za kontrolu provedbe projekata, što u konačnici omogućuje razvoj tvrtke i poslovanja.
Ciljevi:
Cilj ove specijalističke radionice je upoznati sudionike kroz razmjenu znanja i iskustava te primjerima i radom na praktičnim vježbama te komentarima na pouzdane alate praćenja i kontrole projektnih aktivnosti. Upotrebom odabranih tehnika projektnog kontrolinga pokazuju se načini praćenja provedbe, time i napretka projekta. Tijekom radionice se sudionici upoznaju s odabranim načinima vođenja projekta i najvažnijim alatima projektnog kontrolinga koje mogu koristiti kako pri rješavanju složenih zadataka, tako i pri praćenju rješavanja složenih problema.Kroz više praktičnih primjera sudionici će se upoznati s osnovnim preduvjetima izrade uspješnog investicijskog plana, osnovnim sadržajem, strukturom i nužno potrebnim elementima kvalitetnog investicijskog plana.
Metode rada:
Polaznici će navedene sadržaje i vještine usvojiti kroz teorijsko predavanje, praktične vježbe, diskusiju, individualni i grupni rad s ostalim polaznicima i trenerom
Kome je namijenjena:
Vlasnicima i menadžmentu poduzeća, specijalistima u kontrolingu i financijama te svima koji sudjeluju u provedbi složenih poslovnih zadataka te žele svoje poslovanje organizirati i planirati na sustavan način.
SADRŽAJ I RASPORED
08:30 - 09:00 Registracija i preuzimanje materijala
09:00 - 10:30 Postavke upravljanja projektima / Faza pokretanja projekta
- Što je upravljanje projektima? Standardi, metodologije i najbolje prakse
- Procesne grupa, faze projekta i njihove obilježja
- Kako započeti projekt? Savjeti kod pokretanja projekta
Praktična vježba: Priprema i prezentacija projektne povelje
10:30 - 10:45 Stanka za kavu
10:45 - 12:15 Ispunjavanje rokova i postizanje ciljeva
- Uloga, zadaci i profil voditelja projekta i projektnog kontrolera
- Kontrola projekta, izvještavanje
- Kontroling zadataka (komentari i grupni rad)
- Prihvat i verifikacija, primopredaja proizvoda
Praktična vježba: Sažetak, zaključak i komentari
12:15 - 13:15 Stanka za ručak
13:15 - 14:45 Izrada investicijskog plana
- Koncept i sadržaj investicijskog plana
- Elementi ocjene investicijskog plana (likvidnost, rentabilnost, stopa povrata
- Analiza tržišta
- Formiranje investicijskog računa dobiti I gubitka, financijskog I ekonomskog toka
Praktična vježba: Izrada investicijskog plana
14:45 - 15:00 Stanka za kavu
15:00 - 16:30 Procesni model kontrolinga
- Važnost procesnog upravljanja
- Glavni procesi kontrolinga
- Mjerenje učinka u procesima kontrolinga
Praktična vježba: Prikaz razina ativnosti
Ova specijalistička radionica je dio specijalističkog kontroling programa Kontroling akademija Poslovna učinkovitost, certificiranog od strane International Group of Controlling.
Mr. sc. Tonći Jelić, svoju je karijeru započeo u procesnoj, a nastavio u financijskoj industriji te industriji zaštite okoliša. Znanje je stjecao u međunarodnim osiguravateljima: u Generali osiguranju, Osiguranju Zagreb/Basler osiguranju te Merkur osiguranju kao član Uprave, direktor raznih sektora i voditelj odjela uz članstvo u raznim stručnim odborima. Fokusi dosadašnjeg rada su ustrojavanje osiguravateljnih operativnih procesa uz uvođenje ključnih pokazatelja poslovanja, implementacija potrebnih kontrola te strateško i operativno planiranje i izvješćivanje. U središtu poslovnog interesa je kontroling proizvoda - mjerenje procesa obrade poslovnih slučajeva te upravljanje projektima. Projektno iskustvo je vezano uz vođenje projekta osnivanja osiguravatelja, uvođenje novih proizvoda u portfelj kompanija te sudjelovanje u spajanju više poduzeća u jedno. Posljednji projekti su obuhvaćali reinženjering poslovnih operativnih procesa nakon spajanja više kompanija te reinženjering funkcionalnosti intraneta poduzeća temeljenog na Sharepoint platformi.
Dr. sc. Mladen Meter je konzultant i direktor tvrtke Poslovna učinkovitost d.o.o. za poslovno savjetovanje. Posjeduje višegodišnje iskustvo na rukovodećim pozicijama u međunarodnim tvrtkama (Kaufland, Generali, Basler), a trenutačno radi samostalno i s renomiranim inozemnim partnerima na brojnim projektima u Hrvatskoj i u inozemstvu. Magistrirao je 2005. na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, 2006. završio je Controlling Stufenprogramm na austrijskom Controller Institutu u Beču te položio ispit za diplomiranog financijskog kontrolera, a 2012. je doktorirao na Ekonomskom fakultetu u Splitu. Također se školovao na poslovnoj školi IEDC Bled School of Management i na Horváth Akademie u Njemačkoj. Međunarodno je certificirani HICHERT®IBCS konzultant i trener te certificirani konzultant partner za IBCS certificirana informatička rješenja za izradu profesionalnih poslovnih izvještaja i prezentacija prema HICHERT®IBCS standardima. Pripremio je međunarodne kontroling standarde za Hrvatsku te je kao jedini suradnik koji nije iz njemačkog govornog područja bio član međunarodnog projekta (Njemačka, Švicarska, Austrija, Hrvatska) za prepoznavanje i poboljšanje kontroling standarda u poslovnoj praksi poduzeća. Također je jedini koautor, koji nije iz njemačkog govornog područja, međunarodnih standarda kontrolinga „Standards im Controlling“ (njemačko izdanje) i knjige „Organisation des Controllings”, „Vodič za projekt implementacije kontrolinga” (njemačko izdanje). Autor je brojnih certificiranih edukacijskih programa za kontroling, financije i menadžment te urednik časopisa za poslovnu praksu „Kontroling, financije i menadžment“ i knjiga „Najnoviji trendovi u kontrolingu“, „Instrumenti kontrolinga“ „Menadžment i kontroling“. Voditelj je radne grupe ICV Croatian Adriatic Region, međunarodne udruge kontrolera ICV – Internationaler Controller Verein, koja je regionalno orijentirana i fokusirana na teme poboljšanja i postizanja izvrsnosti u poslovanju poduzeća različitih industrija. Ovlašteni je interni revizor za banke, financijske institucije i informacijske sustave te certificirani konzultant Mreže konzultanata HAMAG-BICRO-a za područja: poslovnog planiranja, financija, organizacije i poslovnog upravljanja. Lokalni je konzultant Europske banke za obnovu i razvoj – EBRD. Nositelj je međunarodnog certifikata LEGO® SERIOUS PLAY® Facilitatora, čijom metodologijom se na profesionalan način rješavaju konkretni poslovni izazovi na sustavan, uključiv, zanimljiv i zabavan način, kao i međunarodnog certifikata Certified OKR Practitioner (C-OKRP)™ izdanog od strane OKR International koji je svjetski lider u OKR implementaciji, coachingu i edukaciji. Veći broj godina je kao viši predavač predavao na AACSB akreditiranoj poslovnoj školi, a među brojnim fakultetima i poslovnim školama predaje i u Njemačkoj na ESB Business School u Reutlingenu i CBS International Business School u Mainzu. Također vrlo često predaje na otvorenim i in-house edukacijama u Hrvatskoj i inozemstvu.