25. 09. 2023.
Strategije za optimalno financijsko planiranje

Ida Zelenka Puđa, dipl. ing., Direktor kontrolinga tvrtke Hrvatski Telekom, u kratkom intervjuu predstavila je Strategije za optimalno financijsko planiranje, a o ovoj temi će detaljnije biti govora na:

5. FINANCIJSKA KONFERENCIJA: Financijsko planiranje, 24. 10. 2023.

 

Što je po Vama glavni kriterij ocjene kvalitete financijskog plana?

Kvaliteta financijskog planiranja varira ovisno o potrebama i ciljevima organizacije, pa se u tom smislu i kriteriji ocjene mogu razlikovati.

Unatoč tome smatram da postoji nekoliko osnovnih pokazatelja.

Prije svega financijski plan bi trebao biti realan i temeljiti se na pouzdanim podacima.

Osim samog financijskog plana važno je u trenutku planiranja biti svjestan i potencijalnih rizika kao i prilika kako bi se omogućilo da inicijalni financijski plan bude i dostignut. Iz tog razloga smatram da financijski plan treba biti prilagodljiv promjenama unutar kompanije, kao i ekonomskim uvjetima. Planiranje je dugoročno, ali treba postojati i sposobnost reagiranja na nepredviđene okolnosti.

Drugi važan kriterij je da je financijski plan, te mehanizmi za dostizanje istog, usuglašen sa cijelom organizacijom te da pridonosi dostizanju ciljeva kompanije.

Ukratko bi financijski plan procijenila uspješnim ukoliko se inicijalni plan ostvario, pomogao dostizanju ciljeva kompanije, te se u međuvremenu nisu pojavili nikakvi rizici koji nisu u samom planiranju već bili anticipirani, ne nužno i uključeni.

 Iz Vašeg iskustva, kako je potrebno organizirati proces planiranja da bi se dobio kvalitetan plan?

Iz mog iskustva prvi korak je postavljanje ciljeva koji bi trebali biti jasni, mjerljivi i realni.

U procesu planiranja mora sudjelovati cijela kompanija i biti svjesna svojih odgovornosti i uloga. Na taj način se nakon postavljenih ciljeva određuje strategija za dostizanje istih, te se predviđaju rizici i prilike. 

Nakon toga ide prikupljanje podataka od organizacije, a na kraju dolazi važnost praćenja ostvarivanja plana te po potrebi prilagođavanje istog.

Kako ocjenjujete primjenu pristupa u planiranja – top-down, bottom-up odnosno susretnog pristupa?

Top-down i bottom-up pristupi planiranju se razlikuju i svaki ima  svoje prednosti i nedostatke. U velikim korporacijama smatram da je hibridni pristup najbolji. Top-down pristup za postavljanje globalnih smjernica i strategije, dok bottom-up pristup omogućuje nižim razinama upravljanja da doprinose razvoju detaljnijih planova koji su usklađeni s globalnom strategijom.

Kako Vam se čini da je najbolje osigurati uključenost vlasnika procesa u sam proces planiranja, a kasnije i motiviranost za njegovo ispunjenje?

Kako bi cijela kompanija i vlasnici procesa bili motivirani i uključeni u proces planiranja, oni sami moraju vidjeti benefit postojanja istog. Neki od osnovnih benefita koje bi trebali vidjeti su:

  1. Biti svjesni svoje uloga i doprinosa ciljevima kompanije
  2. Stimulacija prema postizanju istih ciljeva
  3. Aktivno uključenje u proces sa prijedlozima i povratnim informacijama
  4. Proces planiranja trebaju vidjeti kao priliku da se usuglase sa ostatkom organizacije u nekim međuovisnim aktivnostima

Kod izvještavanja o ostvarenju, u kojoj mjeri se treba fokusirati na odstupanja u odnosu na prošlu godinu, a u kojoj na plan odnosno prognozu?

Smatram da automatizacija i umjetna inteligencija mijenjaju već duže vrijeme način poslovanja u svim kompanijama. Konkretno ako pričamo o financijskom planiranju imaju utjecaj na više razina, a zapravo na kraju doprinose poboljšanju kvalitete planiranja, omogućuju bolju i bržu dinamiku planiranja, te omogućuju kompaniji više vremena za analize i promišljanje o samoj strategiji.

Neki od koraka planiranja u kojima AI i automatizacija imaju značajne uloge, koje će se još više intenzivirati su:

  1. U postavljanju globalnih ciljeva i top-down planiraniju - korištenje AI-ja/Prediktivne analitike za bolje razumijevanje tržišta, kupaca i konkurencije
  2. U operativnom planiraju (na nižim sektorskim razinama) - Kvaliteta planiranja uz iskorištavanje AI/machine learning
  3. Automatizacija samog procesa prikupljanja, analize i objedinjavanja plana kako bi proces trajao kraće i moglo ga se brže prilagoditi ovisno o promjenjivim vanjskim i unutarnjim uvjetima

Više o temi Strategija za optimalno financijsko planiranje na:

5. FINANCIJSKA KONFERENCIJA: Financijsko planiranje, 24. 10. 2023.

 
Da li vam se svidio stručni tekst?
Prijavite se za redovito primanje obavijesti iz kontrolinga, financija i menadžmenta.
 
 
 Novosti - Arhiva