Design thinking
Četvrtak, 06.04.2023.
Zagreb
Ponedjeljak, 03.04.2023.

Opis:
Design thinking pristup nam daje konkretne alate pomoću kojih postajemo inovativniji u načinu razmišljanja i rješavanja svakodnevnih problema. Pomoću ovog pristupa, otkrivamo kreativne potencijale kojih nismo bili svjesni, a više su nego korisni u pristupu rješavanja problema. Design thinking nije samo način razmišljanja, već je i zbir konkretnih tehnika i koraka koje možemo primjenjivati prilikom rješavanja poslovnih problema. Zašto je design thinking toliko popularan u posljednje vrijeme, u kojim situacijama ga je korisno primjenjivati, te kako ga mi možemo koristiti u svojem radu? Upravo ovim i sličnim pitanjima bavit ćemo se na ovoj radionici.
Ciljevi:
Cilj ovog treninga je kod polaznika kroz interaktivni pristup i mnogo praktičnih, edukativnih, ali i zabavnih aktivnosti potaknuti uvid u prednost design thinking pristupa. Također je cilj potaknuti interes za koncepte i svakodnevnu primjenu istih s ciljem poticanja inovativne klime u organizaciji. Budući da će design thinking vježbati na konkretnim primjerima iz svoje organizacije, cilj je također na kraju treninga stvoriti dokumentaciju koja će sadržavati popis konkretnih izazova, ideja, koncepata koji traže inovativan pristup rješavanju problema.
Metode rada:
Metode rada uključuju interaktivno prezentiranje, demonstracije, učenje po modelu i učenje temeljeno na iznošenju osobnog iskustva, praktične i zabavne vježbe, diskusije, individualni i grupni rad.
Sadržaj i raspored:
08:30 - 09:00 Registracija i preuzimanje materijala
09:00 - 10:30 Uvod u design thinking
- Što design thinking je, a što on nije?
- Kada i kako primjenjivati design thinking pristup?
- Budućnost poslovanja i design thinking pristup
- Uloga design thinking u procesima inoviranja u organizacijama
- Alati i vještine koje koristimo u design thinkingu
Praktične vježbe: Važnost empatije, aktivnog slušanja, lateralnog i analitičkog razmišljanja te davanja feedback za design thinking proces
10:30 - 10:45 Stanka za kavu
10:45 - 12:15 Koraci design thinkinga na praktičnom primjeru
- Definiranje problema
- Empatija
- Redefiniranje i “point of view”
- Ideacija
- Izrada prototipa
- Testiranje
Praktične vježbe: Praktičan rad u grupama po dvoje s ciljem savladavanja osnovnih koraka design thinkinga
12:15 - 13:15 Stanka za ručak
13:15 - 14:45 Primjena design thinkinga
- Grupna refleksija
- Analiza primjera iz prakse
- Elementi inovativne kulture i design thinking
Praktične vježbe: Grupna diskusija i analiza slučajeva iz prakse
14:45 - 15:00 Stanka za kavu
15:00 - 16:30 Primjena design thinking i mogućnosti nadogradnje
- Koraci design thinkinga - osnovni koraci i moguća nadogradnja
- Uloga Walt Disney metode kreativnosti
- Kombinacija design thinkinga i agilnog načina rada
- Organizacija hackathona kroz design thinking metodu
- Pitanja i odgovori
Praktične vježbe: Grupna refleksija

Snježana Šlabek, struc. spec. techn. info., trenutno radi kao direktorica digitalnog učenja u Oslu u poduzeću Cognite AS, globalnoj kompaniji za razvoj umjetne inteligencije i industrijske DataOps platforme. Snježana ima živopisni karijerni put; velik dio svoje karijere provela je baveći se upravljanjem znanjem, učenjem i inovacijama u razlicitim formama; od vođenja velikih korporativnih sustava, do razvoja vlastitog brenda za kulturu inoviranja i rada sa startup scenom. U svojoj dugogodišnjoj karijeri stekla je niz dodatnih certifikata i specijalizacija u struci. Certificirani je trener, project manager, NLP i design thinking praktičar. Dvije godine zaredom nalazila se se na britanskoj „Movers and shakers“ listi kao jedna od 100 svjetski najutjecajnih osoba iz područja digitalnog učenja i upravljanja znanjem. Za projekte iz područja upravljanja znanjem, idejama i inovacijama višestruko je nagrađivana u Hrvatskoj i svijetu, a metodu design thinkinga redovito koristi u svojoj poslovnoj praksi.